pátek 16. srpna 2013

We are the Mods!

Kdo jsou Mods? Kde se vzali? Co chtějí? Jak je poznáme? V čem spočívá "být modem" ? A kde jsou mods dnes?
Otázky, které si položí většina lidí při prvním setkání s nepříliš známou subkulturou - otázky, na které se pokusím odpovědět.Mod je univerzální pojmenování osoby, hlásící se k původní subkultuře Mods (nebo Modernist), zrozené  koncem padesátých let minulého století v londýnských barech a klubech. Po jednu dekádu dominovali britskému mainstreamu a jejich vliv na kulturu tehdejší doby vnímáme dodnes. Vznik subkulutry úzce splívá se situaci mládeže v jedinečném okamžiku historie, kdy mladí lidé narození za války nebo těsně po ní, dorostli věku, kdy jejich otcové nastupovali vojenskou službu a matky v muničních továrnách pěchovali smrtící nálože, a je nečekalo jiné dobrodružství, než sobotní tancovačka nebo nedělní fotbalový zápas. S absencí celospolečenského zájmu najednou stály před novou volností, o které se jejich rodičům ani nesnilo. Toužili se bavit a užívat si. Přes oceán na britské ostrovy postupně pronikla ve spojených státech zapovězená a mainstreamem ignorovaná černá hudba, reprezentovaná zejména rhytm and blues, ska, reggae a jazzem, přičemž ostré tóny a podmanivé melodie si rychle získali oblibu mladých posluchačů, lačnících po nespoutanosti nově rodící se nezávislé scény.

Mods postávající před klubem Marquee
Teenageři našli co potřebovali - moderní hudbu protivící se leckdy upjatým rodičům, ke které brzy přidali i neortodoxní styl oblékání, paradoxně pramenící z tradičního britského tailoringu. Londýnské ulice začali zaplavovat mladí muži a dívky oděni do obleků šitých na míru, šatů podle posledních světových hitů a "každodenního" oblečení z tužek italských návrhářů. Mod tedy znamenal moderní, nový, neokoukaný, netradiční  a hlavně jedinečný. Pro originalitu outfitu neváhala pracující mládež z dělnických poměrů utratit většinu výplaty za nové džíny či ručně šité boty.

Klasický scooter po úpravě
S plnohodnotným nástupem mods začátkem šedesátých let zažívaly Savile Row a Carnaby Street, dvě nejvyhlášenější střediska londýnské módy,  zlaté časy a příliv nových zákazníků. Mods jsou středem zájmu, protože představují agilní kupní síla se značným ekonomickým potenciálem. V Londýně se otevírají  hudební kluby, vznikají anglické kapely vycházející z rhytm and blue jako The Rolling Stones, The Kinks, The Who a mnohé další. Dokonce samotní Beatles na radu svého manažera nahazují úzce střižené obleky ve snaze prorazit mezi mladou generaci. Rapidně stoupá obliba italských skútrů značek Vespa a Lambretta, které stojí nemalé jmění a pro mody jsou vrcholem stylu a jedinečnosti, kterou továrním strojům dodávají skrze všemožná vylepšení a úpravy, většinou ve formě velkého počtu zpětných zrcátek, změnou laku, masivním trikolórou union jacku nebo polepováním převzatým symbolem - tzv. roundelem RAF.

Mods najednou mají vše co si mohou přát. Krásné oblečení a špičkové obchody, vymazlené dopravní prostředky i stylové kluby úvádějíci přední hudební skupiny. Kdo by si pomyslel, že se do rozmařilých životů mods začně pomalu vkrádat nuda a streotyp, ten by byl na omylu! Ještě je tady Brighton. Víkendovými turisty oblíbené městečko na jižním břehu Anglie, proslavené ikonickým přístavním molem, plným restaurací, kaváren a všemožných atrakcí, si vysloužilo značnou oblibu britské mládeže, která se sjížděla k oceánu, kvůli zábavě a setkávání. Jenže kromě běžných turistů a mods si přijížděli krásy pobřeží užít také rockeři. Protipól mods. Borci navlečení v kůži, vlasy plné pomády, sedlající silné motorky a poslouchající americký rock 'n' roll. -  Pro mods se stali synonymem buranů z venkova a úhlavním nepřítelem. Na druhou stranu, rockeři  považovali mody za městské slečinky a padavky. Aktéři vzájemných hecovaček mnohdy ani netušili, že ten proklatý mod či rocker bydlí jen o pár bloků dále, a v dětství spolu házeli kamení na projíždějící auta. Vzájemná nevraživost a rozdílná filosofie častokráte ústila v slovní a i pěstní potyčky, a právě v Brightunu přerůstala v hromadné bitky, připomínající dnešní střety fotbalových výtržníků.

Rocker (vlevo) v bitce s Modem (vpravo)
Se začátkem sedmdesátých let nastal pozvolný úpadek celé subkultury. Kluby se vyprázdnili, víkendy v Brightonu se vrátily do normálu a prvotní boom postupně utichal. Původní Mods odrostli a život je donutil starat se nejen o módu, potyčky a noční flámování, ale i o rodinu, kariéru, bezpečí a pohodlí. Přestože  takříkajíc vyklidili scénu, praví modi nikdy nepřestaly býti mody a dodnes si drží osobitý styl. Také připravili půdu pro nové směry navazující na započatou tradici. Hard mods se tříštili v nově vzniknuvší společenství reprezentované například hooligans a skinheads.

Mods na zakončení Londýnské olympiády v roce 2012

Mods tudíž nikdy nevymřeli, začlenili se do společnosti a dodnes okouzlují svěžím a originálním outfitem, vytříbeným hudebním vkusem a častokráte prohánějí své plechové miláčky napříč evropskými velkoměsty. Koncem osmdesátých let zažili velký návrat v Severní Americe, a s příchodem milénia se myšlenka mods pevně uchytila také na japonských ostrovech. Mod tudíž v žádném případě není synonymem pro vyšňořené staříky, a jen zdánlivě mrtvá subkultura dokáže oslovit také mladou část populace, odmítající současnou posthiphopovou kulturu, toužící po osobitějším a vznešenějším stylu než vytahaných teplácích a oversized mikinách. Pozor! Nezamněňujte mods s vlnou hipsterů, která se v posledních letech šíří jako lavina, a v určitých směrech se myšlence mods velmi podobá. Většina údajných "hipsterů" naprosto opomíjí původní proud a zajímají se jen o současnou retro módu a prohrabávání skříní po babičce. Závěrem si dovolím výstižný citát od neznámé modky, jménem Amy.

A REAL MOD DOES NOT CHOOSE TO BE A MOD,
THEY DISCOVER THAT THEY ARE A MOD.
IT IS NOT JUST A FASHION STATEMENT;
IT IS THE WAY YOU FEEL AND ACT AND EXPRESS YOURSELF.
MOD IS IN THE SOUL.
AMY

Pravý mod si nevybere být modem,
ale zjistí že modem již dávno je.
Není to jen módní póza,
ale způsob jakým cítíš, jednáš a vyjadřuješ se.
Být modem máš v duši.
AmyJackson Splendid

Žádné komentáře:

Okomentovat